З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
Стоматит у дітей: види захворювання та методики лікування

Стоматит у дітей: види захворювання та методики лікування

Стогіна Вікторія
06.11.2024

Поширеним захворюванням, яке спричиняє запалення слизової оболонки ротової порожнини, є стоматит у дітей. Саме це захворювання завдає малюку неабиякого дискомфорту, а батькам — занепокоєння. Адже стоматит у немовляти проявляється болючими виразками та почервоніннями, через які дитина не може їсти та навіть спілкуватися. Саме тому для відповідальних батьків важливо розуміти, як виглядає стоматит у дітей, для того, щоб дитячий стоматолог якнайшвидше оглянув малюка та розпочав лікування. 

Команда VixClinic – стоматологія у Києві завжди стоїть на варті здорової та білосніжної посмішки як дорослих, так і діток, і сьогодні розповідає про те, від чого з’являються стоматити, про види захворювання та як своєчасне звернення до лікаря допомагає знизити ризик виникнення ускладнень та забезпечити швидке одужання вашого малюка.

Причини стоматиту у дітей

На відміну від дорослих, стоматит у роті у дитини з’являється значно частіше. Це пов’язано з тим, що у малечі значно слабший імунітет, ніж у дорослих, і вони недостатньо ретельно чистять зуби або взагалі не чистять їх. Тож до переліку найпоширеніших причин дитячого стоматиту відносять:

  • неправильну або недостатню гігієну ротової порожнини, яка спричиняє накопичення бактерій на слизовій оболонці рота;
  • вірусні та бактеріальні інфекції, зокрема часті застуди, інфікування герпесом або грибками роду Candida;
  • алергічні реакції на певні харчові продукти, зубні пасти чи навіть лікарські препарати;
  • часте травмування слизової оболонки рота під час активних ігор, вживання жорсткої їжі або навіть під час жування іграшок;
  • випадкові опіки хімічними речовинами або гарячими напоями;
  • незбалансоване або неправильне харчування;
  • недостатню кількість вітамінів, особливо групи В, мінералів та інших поживних речовин у раціоні;
  • слабкий або ослаблений імунітет, наприклад, після перенесення хвороби або внаслідок стресу;
  • нестабільний емоційний стан та нервові перенапруження.

Як розпізнати у дитини стоматит

Стоматит у дітей симптоми якого можуть відрізнятися залежно від виду та причин розвитку захворювання, завдає малюкам значного дискомфорту. Однак у більшості випадків, загальні ознаки стоматиту досить схожі і розпізнати стоматит можна за такими симптомами:

  • біль у роті, особливо під час вживання їжі;
  • почервоніння слизової оболонки рота та поява набряку навколо ураженої ділянки;
  • болючі виразки круглої або овальної форми червоні по краях;
  • невеликі білі плями на слизовій оболонці всередині рота;
  • сильна сухість або печіння у роті, особливо під час розмови або ковтання;
  • неприємний запах з рота через бактеріальні або грибкові інфекції;
  • підвищена температура тіла, загальна слабкість, погіршення настрою та дратівливість.

Види стоматиту та особливості їх лікування

Здебільшого дитячий стоматит має різне походження, і безпосередньо від виду захворювання залежить методика його лікування. Правильне визначення типу стоматиту допомагає дитячому стоматологу призначити ефективне лікування та мінімізувати дискомфорт для дитини. Виділяють такі види стоматиту та особливості їхнього лікування.

Вірусний стоматит

Вірусний стоматит виникає внаслідок інфікування дитини різними вірусами, найчастіше герпесом, і проявляється болючими виразками та набряком у роті. Для лікування вірусного стоматиту лікар призначає антивірусні засоби, а також препарати, що знижують біль. 

Кандидозний чи грибковий стоматит

Кандидозний стоматит у дітей часто виникає внаслідок активного розмноження грибків роду Candida, особливо після курсу антибіотиків. Основні симптоми включають білі наліт та виразки на слизовій оболонці порожнини рота. Для лікування застосовують протигрибкові препарати та спеціальні полоскання.

Афтозний стоматит

Афтозний стоматит проявляється утворенням невеликих, дуже болючих виразок – афт на губах, щоках та інших ділянках слизової оболонки. Причини можуть бути пов’язані з алергією, травмами або навіть стресом. Лікування передбачає протизапальні засоби, знеболювальні гелі та вітамінні комплекси для відновлення слизової оболонки.

Катаральний стоматит

Катаральний стоматит, або поверхневий, часто є причиною неправильної гігієни ротової порожнини. Він проявляється почервонінням, набряком і відчуттям печіння. Лікування стоматиту у дітей цього виду передбачає покращення гігієни порожнини рота, полоскання та використання антисептичних розчинів.

Травматичний стоматит

Травматичний стоматит виникає внаслідок пошкодження слизової оболонки рота, наприклад, через випадкові укуси, грубу їжу чи гострі предмети. У лікуванні основна увага приділяється загоєнню ранок та уникненню повторних травм, а також застосуванню антисептиків для профілактики інфекцій.

Алергічний стоматит

Алергічний стоматит з’являється як реакція на певні харчові продукти, медикаменти чи навіть матеріали, з яких виготовлені дитячі іграшки. Основні симптоми – це почервоніння, свербіж та висипання. Для лікування важливо усунути контакт з алергеном, та приймати антигістамінні засоби та протизапальні препарати, які призначить лікар.

Чи можна лікувати стоматит у дітей у домашніх умовах?

Дитячий стоматит вимагає особливого підходу до лікування, і досить часто батьки запитують, як швидко вилікувати стоматит у дитини та чи можна це зробити в домашніх умовах. Важливо розуміти, що хоча деякі методи можуть полегшити симптоми, основне лікування залежить від типу стоматиту та загального стану здоров’я дитини. Звісно ж, домашні методи лікування допомагають зменшити больові відчуття і зняти запалення, наприклад, полоскання рота, антисептичні розчини, знеболювальні гелі, антисептики та інші медичні препарати, чим лікувати стоматит у дітей обов’язково має призначити лікар після огляду хворого. 

Однак стоматит у дітей лікувати вдома варто лише під наглядом дитячого стоматолога, який визначить оптимальний план лікування. Для повного одужання часто потрібні спеціальні медикаменти або процедури, призначені лікарем, адже неправильне лікування або ігнорування симптомів може призвести до ускладнень.

Попередня Наступна

Відправити повідомлення



    Send message





        Запис до дієтолога







              Запис до остеопата







                    Запись на прием. Отоларинголог





                        Запис до отоларінголога



                          Запись к стоматологу

                          Помилка: Contact form не знайдена.





                              Запис до стоматолога

                              Помилка: Contact form не знайдена.

                              Відправити повідомлення



                                Send message





                                    Запис до дієтолога







                                          Запис до остеопата







                                                Запись на прием. Отоларинголог





                                                    Запис до отоларінголога



                                                      Запись к стоматологу

                                                      Помилка: Contact form не знайдена.





                                                          Запис до стоматолога

                                                          Помилка: Contact form не знайдена.