Різкий, пульсуючий біль у зубі – це один із головних симптомів запалення пульпи, де знаходяться нервові волокна, які відповідають за чутливість зуба. Але що робити, якщо біль стає нестерпним? У таких випадках стоматологи рекомендують видалення нерва у зубі – процедуру, яка допомагає зберегти зуб і зупинити розвиток інфекції.
Але часто пацієнти запитують: чи боляче видаляти нерв у зубі, що буде, якщо не видалити мертвий нерв у зубі, та чи не пройде біль самостійно? Насправді, без своєчасного лікування інфекція поширюється глибше, загрожуючи серйозними ускладненнями. А сучасні методи лікування дозволяють зробити процедуру видалення нерва у зубі максимально комфортною та безболісною. Далі у статті ми детально розглянемо, як видаляють нерви в зубі, коли ця процедура є необхідною та що відбувається з зубом після депульпації.
Депульпація або ж видалення нерва – серйозна стоматологічна процедура, яка проводиться лише за показаннями. Адже нерви у зубах відіграють важливу роль, забезпечуючи їхнє живлення та чутливість. Проте, коли гострий біль або інші патологічні процеси стають загрозою для здоров’я ротової порожнини, лікар може прийняти рішення про видалення нерва.
Основними показаннями до процедури є:
1. Глибокий карієс та пульпіт;
2. Механічні травми зуба;
3. Підготовка до протезування або перед встановленням інших ортопедичних конструкцій.
І хоча абсолютних протипоказань для депульпації немає, але видалення зубного нерва не слід проводити при стоматиті або інших гострих інфекційних захворюваннях. Вагітним жінкам видалення нерва проводиться лише в екстрених випадках.
1. Завдання сучасних стоматологів — максимально зберегти природну функцію зуба. Тому залежно від ступеня пошкодження пульпи, депульпація може здійснюватися одним зі способів:
2. Вітальним при якому видаляють лише частину нерва, яка знаходиться безпосередньо під коронкою, зберігаючи при цьому функцію нервових волокон та життєздатність зуба;
девітальним — повне видалення нерва і припинення живлення зуба.
А як видаляють нерв у зубі? Безпосередньо видалення здійснюється у декілька етапів:
1. Ізоляція зуба. Для захисту ротової порожнини та зони обробки від слини, лікар накладає спеціальну латексну накладку – коффердам.
2. Знеболення. Для того, щоб видалення відбулося максимально комфортно, стоматолог використовує анестетик, який повністю блокує біль.
3. Очищення порожнини. За допомогою бормашини лікар видаляє уражені карієсом тканини, відкриваючи доступ до пульпи.
4. Видалення нерва. Стоматолог використовує спеціальний інструмент – пульпоекстрактор, яким “викручує” нерв із кореневого каналу.
5. Обробка та пломбування. Канали очищають антисептичним розчином, розширюють для щільного заповнення пломбуючим матеріалом. Через кілька днів встановлюють постійну пломбу.
Ще декілька років тому перед видаленням стоматологи використовували миш’як, щоб “вбити” нерв. Але як вбивають нерв у зубі сьогодні? У сучасній стоматології застосовуються безпечні та ефективні методи, а перед процесом видалення проводиться підготовка до процедури.
Безпосередня підготовка до видалення нерва передбачає декілька етапів:
Діагностика. Це, зокрема, візуальний огляд “хворого” зуба та рентгенографія для оцінки довжини, стану кореневих каналів та скільки нервів у зубі.
1. Попереднє лікування. Якщо у пацієнта є гостре захворювання, наприклад, симптоми пульпіту, стоматолог може призначити антибактеріальну терапію перед процедурою видалення нерва.
2. Психологічна підготовка. Багато людей і досі бояться стоматологів, але сучасне лікування безболісне. Якщо ви все ж таки хвилюєтеся, лікар пояснить, навіщо видаляють нерв у зубі та етапи процедури, щоб зменшити страх.
Завдяки інноваційним підходам у стоматології, депульпація стала швидкою та комфортною процедурою. А якщо вам потрібно видалити нерв, не варто відкладати лікування – зверніться до професіоналів у VixClinic.
Багатьох пацієнтів хвилюють питання: що буде, якщо видалити нерв у зубі, чи не вплине це на його здоров’я у майбутньому та чи є нерви в передніх зубах. Насамперед варто відзначити, що нервові волокна є у всіх без виключення зубах, а після видалення нерва зуб втрачає чутливість, оскільки відсутній елемент, який передає сигнали болю. Однак зуб залишається функціональним та може прослужити багато років за умови правильного догляду. Основні зміни, які відбуваються із зубом після видалення нерва:
1. Зуб стає “мертвим” – відсутність пульпи означає, що більше немає кровопостачання;
2. Зміна кольору – іноді зуби, з яких видалили нерв, темнішають, що особливо помітно, якщо це передні зуби;
3. Підвищений ризик руйнування – якщо зуб більше не отримує поживних речовин, з часом він може стати крихким, але його можна захистити, встановивши коронку.
Депульпований зуб може прослужити довгі роки, якщо за ним правильно доглядати. Регулярні візити до стоматолога та дотримання рекомендацій допоможуть уникнути можливих проблем.
Сучасна стоматологія пропонує декілька ефективних методів видалення нервових зубів, які відрізняються технікою проведення, а також можливістю максимально зберегти тканини зуба. Деякі з цих методів передбачають лікування кореневого каналу, видалення зуба або ж його пломбування. Однак важливо пам’ятати, що ці альтернативні методи лікування можуть не повністю усунути біль у зубі. А тому обов’язково потрібно звернутися до стоматолога, який допоможе підібрати найефективніший метод лікування, виходячи з вашої конкретної ситуації.
Після процедури депульпації багато пацієнтів очікують, що біль зникне відразу. Проте у деяких випадках дискомфорт може зберігатися протягом кількох днів, а тому важливо розуміти, чим він спричинений — неправильним лікуванням або фізіологічними особливостями пацієнта.
Отож, тимчасовий біль у зубі, з якого видалили нерв — це абсолютно нормальне фізіологічне явище, оскільки відбулось втручання у структуру зуба, а тому потрібен час, щоб пошкоджені тканини загоїлися. У таких випадках для зменшення або усунення больових відчуттів лікар призначає препарати для знеболення або розчини для полоскання ротової порожнини.
Однак бувають випадки, коли після видалення нерва можуть виникнути ускладнення про які свідчать такі симптоми:
· біль не зменшується, а навпаки, стає сильнішим;
· відчувається пульсуючий біль, особливо вночі;
· з’являється інший у яснах або щоці;
· відчувається неприємний запах із рота.
У такому випадку варто якомога швидше звернутися до стоматолога, щоб виявити причину дискомфорту. Це може бути неповне видалення нерва зуба, погано очищені канали, алергічна реакція на матеріали для пломбування.
Якщо ви досі думаєте, чи може нерв у зубі перестати хворіти самостійно, відповідь вас засмутить. Якщо цей процес вже розпочався, без лікування біль лише посилиться. Тому важливо не відкладати візит до стоматолога, щоб уникнути ускладнень та зберегти здоров’я зуба. Якщо ви відчуваєте біль або шукаєте відповідь на запитання “як видаляють нерв зубний”, запишіться на консультацію до фахівців сучасної стоматології VixClinic. Наші лікарі проведуть детальну діагностику та запропонують максимально ефективне, комфортне та безпечне лікування.
Помилка: Contact form не знайдена.
Помилка: Contact form не знайдена.
Помилка: Contact form не знайдена.
Помилка: Contact form не знайдена.