Стоматит — це запальне захворювання слизової оболонки рота, яке вражає людей будь-якого віку. Цей неприємний розлад викликає дискомфорт під час їжі й навіть розмовляти стає боляче. Але що ж викликає це захворювання і як лікувати стоматит?
Здоров’я порожнини рота дуже вразливе через вплив різноманітних факторів. І якщо раніше стоматит розглядали як самостійне захворювання, то сучасна медицина виділяє безліч причин, що можуть його спровокувати.
Дослідження показують, що стоматит нерідко пов’язаний із загальним станом організму, тому його лікування потребує комплексного підходу.
Найперше, стоматит може мати різні причини. Й одна з основних — це неякісна гігієна порожнини рота. Залишки їжі стають ідеальним середовищем для розмноження бактерій і появи запалення.
Інша дуже поширена причина — механічні подразнення, наприклад від нераціонального чи агресивного чищення зубів. Це пошкоджує слизову оболонку й провокує запалення.
До факторів ризику також належать зокрема ліки, які подразнюють слизову, вірусні інфекції, стрес, стравохідна рефлюксна хвороба. А також фактори на кшталт неякісних протезів чи погано припасованих брекетів.
Загалом стоматит може мати різні причини, включаючи:
Незалежно від причини появи, стоматит може проявлятися з різною інтенсивністю.
Стоматит супроводжується характерними симптомами. Якщо захворювання має гострий перебіг, слизова оболонка набрякає та червоніє, у роті часто з’являються язвочки чи ерозії. Такі ж ознаки проявляє стоматит на язиці.
Натомість хронічний стоматит проявляється в основному зміною відтінку слизової на червону чи сірувато-бліду. Її поверхня стає нерівною або нагадує «риб’ячу луску».
Загалом симптоми стоматиту можуть включати:
Саме за цими ознаками лікар вже може запідозрити стоматит, тож за найменших проявів важлива консультація стоматолога. Для підтвердження діагнозу проводять додаткові дослідження, як огляд слизової оболонки з дзеркалом і зондом чи пробне чищення зубів і визначення чутливості.
У деяких випадках для діагностики може знадобитися й аналіз крові чи біопсія.
Стоматит — дуже неприємне захворювання, а стоматит у дитини це особливий стрес та дискомфорт, який малюку важко стерпіти. Тому важливо обрати правильні методи лікування. Як швидко вилікувати стоматит у дитини?
Перш за все, важливо встановити причину стоматиту. Якщо його викликала вірусна інфекція, лікар призначає антивірусні препарати. У випадку бактеріальної інфекції — антибіотики.
Для зменшення болю й дискомфорту можна використовувати знеболювальні протизапальні гелі або розчини для полоскання рота. Для дітей випускають спеціальні дитячі препарати на приємній для них основі. Також важливо підтримувати гігієну ротової порожнини, використовуючи м’яку зубну щітку й антисептичні ополіскувачі.
Додатково, можна використовувати домашні засоби, такі як полоскання рота розчином соди або солі, щоб зняти запалення й прискорити загоєння.
У цей період важливе й харчування дитини. Воно має бути збалансоване й багате вітамінами та мінералами, щоб підтримати й зміцнити імунну систему й пришвидшити загоєння тканин. Подбайте про те, щоб у раціоні дитини не було гострої, кислої і твердої їжі, яка тільки ще більше подразнить уражені стоматитом ділянки ротової порожнини.
Хоча багато випадків стоматиту — легкі й минають самостійно, деякі форми захворювання можуть бути ознакою серйозніших станів. Тому оцінюючи стоматит, як лікувати це захворювання, зважте: якщо симптоми не зникають протягом декількох днів або погіршуються, потрібно звернутися до лікаря.
Один із ключових моментів профілактики стоматиту — це гігієна. Як дітям, так і дорослим, варто чистити зуби 2 рази на день фторованою пастою та м’якою щіткою.
Також важливо відвідувати стоматолога для профілактичних оглядів хоча б 1-2 рази на рік. Лікар перевірить стан тканин рота і вчасно виявить будь-які захворювання.
Дорослі повинні особливо дбати про стан зубів після приймання протизапальних препаратів, адже нестероїдні протизапальні засоби можуть викликати як побічний ефект стоматити, лікування яких — додатковий клопіт. Крім того, протизапальні засоби можуть погіршувати кровообіг в яснах, роблячи їх більш схильними до інфекцій.
Також бажано уникати дуже гарячої, кислої та солоної їжі, адже це також може подразнити слизову.
Для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку бажаний нагляд за чищенням зубів, щоб переконатися, що дитина не тільки ретельно доглядає зуби, але й не травмує ясна.
Профілактика стоматиту включає і здорове харчування: збалансована їжа, багата вітамінами й мінералами зміцнює імунітет, тож організм стає стійким до захворювань.
Знання того, як виглядає стоматит, розуміння причин появи стоматиту й методів його лікування важливе для підтримання здоров’я ротової порожнини. Не ігноруйте симптоми і звертайтеся по медичну допомогу за перших ознаках захворювання. Регулярний догляд і профілактичні огляди допоможуть запобігти розвитку такої неприємності як стоматит.
Помилка: Contact form не знайдена.
Помилка: Contact form не знайдена.
Помилка: Contact form не знайдена.
Помилка: Contact form не знайдена.