З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
Як полоскати рот «Хлоргексидином» після видалення зуба?

Як полоскати рот «Хлоргексидином» після видалення зуба?

Стогіна Вікторія
12.08.2024

Видалення зуба — це хірургічна операція, після якої важливо дотримуватися вказівок лікаря, щоб без ускладнень пришвидшити загоєння ранки. Й одна з таких рекомендацій — застосування хлоргексидину як антисептичного засобу. Проте є тут нюанс. І він у тому, що не завжди й не всяким хлоргексидином можна промивати лунку видаленого зуба. 

У цій статті ми детально розберемо, як правильно використовувати хлоргексидин як ополіскувач після видалення зубів, щоб не нашкодити собі та пришвидшити одужання.

Коли призначають полоскати рот після видалення зуба

Загалом полоскання рота після видалення зуба призначають у більшості випадків для того, щоб зменшити біль та набряк, а також кількість бактерій у роті, які поширюють інфекції. Полоскання корисне і щоб видалити залишки їжі та зубного нальоту, які можуть перешкоджати загоєнню рани.

Після видалення зуба дуже важливо правильно доглядати за ротовою порожниною, й ось кілька простих рекомендацій, які в цьому допоможуть.

  1. У перші 24 години після видалення зуба полоскати рот взагалі не потрібно. Так ви можете вимити кров’яний згусток, який формується в лунці зуба і захищає її від інфекції.
  2. З другого дня можна починати робити теплі ванночки для рота, використовуючи розчини, які рекомендував лікар.
  3. Повноцінне полоскання дозволяється лише на третій або четвертий день після видалення зуба. Важливо робити це обережно, щоб не пошкодити природний згусток, який прикриває лунку. 
  4. Використовуйте тільки ту рідину для полоскання, яку призначив лікар. Найчастіше це антисептичні розчини, такі як хлоргексидин. 

Проте й тут важлива консультація стоматолога, адже не будь-який хлоргексидин підходить для таких випадків. Лікар сам розповість, який розчин брати і як полоскати рот хлоргексидином правильно.

«Хлоргексидин» для полоскання

Загалом хлоргексидин — це дуже поширений антисептичний розчин, який ефективно знищує бактерії та пригнічує розвиток інфекції. Його часто використовують, щоб прибрати гній після видалення зуба, а також для лікування та профілактики захворювань ясен.

Проте не всякий хлоргексидин можна використовувати для рота, адже існує кілька видів розчину, які відрізняються за концентрацією та призначенням. 

Наприклад, саме для полоскання рота використовують хлоргексидин у концентрації 0,05% або 0,12%. Ці концентрації цілком безпечні для слизової оболонки рота й ефективно знищують бактерії.

А от хлоргексидин 0,2% зазвичай використовують для дезінфекції шкіри перед операцією. Ця концентрація занадто потужна для полоскання рота й може викликати подразнення слизової оболонки.

Також деякі види хлоргексидину містять спирт. Й тут також варто бути уважними, адже хлоргексидин зі спиртом не рекомендовано використовувати для полоскання рота. Спирт може пересушувати слизову оболонку, викликати “опік” та неприємні відчуття.

Як застосовується «Хлоргексидин»

Загалом хлоргексидин — це універсальний антисептик, який вже понад 60 років використовують у медицині для боротьби з бактеріями та іншими мікроорганізмами. Цей засіб можна знайти у кожній аптеці, і має хлоргексидин спосіб використання доволі широкий. То як він діє і як його використовують?

Основна активна речовина хлоргексидину — це хлоргексидину біглюконат, який має широкий спектр антибактеріальної активності. Він ефективний проти багатьох грампозитивних та грамнегативних бактерій, а також деяких вірусів та грибків. Хлоргексидин порушує цілісність мембран мікробних клітин, й тому вони гинуть.

Хлоргексидин чудово підходить для дезінфекції невеликих порізів та саден. Просто нанесіть розчин на ушкоджену ділянку шкіри, і він допоможе запобігти інфекції.

У медичних закладах хлоргексидин використовують для дезінфекції рук перед різноманітними процедурами, щоб убезпечити як пацієнтів, так і медичний персонал.

Цей антисептик також можна знайти у складі деяких косметичних засобів, наприклад, у зубних пастах та дезодорантах.

Ну і, звісно, якщо потрібно підшукати, чим полоскати рот після видалення зуба, хлоргексидин можна використовувати для цього. Він бореться з бактеріями, що викликають запалення ясен та інші проблеми з зубами.

Самостійне застосування небезпечне

Хоча хлоргексидин і зарекомендував себе як ефективний антисептичний засіб, використовувати його самостійно для полоскання рота — досить небезпечно. Й ось чому.

Після видалення зуба утворюється кров’янистий згусток у лунці — це природний бар’єр, який захищає рану від інфекції та сприяє заживленню. Полоскання може вимити цей згусток, в результаті утвориться відкрита рана й ризик поширення інфекції зросте в рази.

По-друге, хлоргексидин для зубів має антисептичні властивості, але його неправильне використання може порушити мікрофлору порожнини рота й викликати утворення нальоту на зубах та язиці. Тому важливо використовувати хлоргексидин за призначенням та під наглядом лікаря.

Крім того, існують різні форми хлоргексидину, про які ми вже згадували, і не всі з них придатні для полоскання рота. Наприклад, спиртовий розчин хлоргексидину може викликати подразнення слизової оболонки рота, тому для полоскання варто використовувати лише водний розчин.

«Хлоргексидин»: правила полоскання

Після видалення зуба лікар може призначити вам полоскання рота хлоргексидином, щоб запобігти інфекції й пришвидшити загоєння. Уважно дотримуйтеся рекомендацій, які дає вам стоматолог. Тільки спеціаліст зорієнтує, чи можна полоскати рот хлоргексидином у вашому випадку.  Також є і правила, як це робити собі на користь.  

  1. Використовуйте водний розчин хлоргексидину, а не спиртовий, адже спиртовий може викликати опіки на слизовій оболонці рота.
  2. Пам’ятайте і про те, як розводити хлоргексидин для полоскання рота, а це співвідношення 1 (розчин) : 1 (вода).  
  3. Після вживання їжі прополощіть рот теплою водою, щоб видалити залишки їжі.
  4. Наберіть в рот приблизно 20 мл (один ковток) водного розчину хлоргексидину.
  5. Потримайте розчин у роті близько 20-30 секунд, зосереджуючись на тій зоні, де був видалений зуб.
  6. Виплюньте розчин, не ковтаючи його.
  7. Повторюйте цю процедуру 3-4 рази на день протягом 5 днів або до наступного візиту до лікаря.

Пам’ятайте, що хлоргексидин не варто використовувати без поради лікаря, особливо якщо у вас є симптоми інфекції, такі як збільшення болю, набряклості, поява гною або підвищення температури тіла. Тож як полоскати ясна хлоргексидином, або чим замінити хлоргексидин для полоскання рота та з будь-яких інших запитань краще проконсультуйтеся зі спеціалістами VixClinic – у нас можна зручно замовити дзвінок чи скористатися контактними номерами. 

Не ризикуйте своїм здоров’ям, довіртеся професіоналам.

Попередня Наступна

Відправити повідомлення



    Send message





        Запис до дієтолога







              Запис до остеопата







                    Запись на прием. Отоларинголог





                        Запис до отоларінголога



                          Запись к стоматологу

                          Помилка: Contact form не знайдена.





                              Запис до стоматолога

                              Помилка: Contact form не знайдена.

                              Відправити повідомлення



                                Send message





                                    Запис до дієтолога







                                          Запис до остеопата







                                                Запись на прием. Отоларинголог





                                                    Запис до отоларінголога



                                                      Запись к стоматологу

                                                      Помилка: Contact form не знайдена.





                                                          Запис до стоматолога

                                                          Помилка: Contact form не знайдена.