З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
Як позбутися флюсу? – відповіді на основні запитання

Як позбутися флюсу? – відповіді на основні запитання

Стогіна Вікторія
12.08.2024

Флюс — це неприємне і болісне запалення, яке вражає м’які тканини ясен навколо зуба. Всередині утворюється гній, що викликає сильний біль та набряк. Флюс також часто супроводжується почервонінням ясен, їсти й розмовляти стає боляче. Помітили такі симптоми? Якомога швидше звертайтеся до стоматолога. 

А в цій статті ми розглянемо, як полегшити біль в домашніх умовах і чи може інфекція пройти самостійно, які етапи лікування флюсу та як він загрожує іншим органам і системам. 

Що таке флюс?

Флюс, також відомий як періостит, це запальний процес навколо кореня зуба, що спричиняє нагноєння під яснами. Він зазвичай виникає через бактеріальну інфекцію з різних причин, як, наприклад, карієс, пародонтит або навіть механічну травму зуба. Флюс може супроводжуватися сильним зубним болем, що поширюється на щелепу, вухо чи шию.

Основні симптоми, за якими розпізнається флюс:

  • Набряк та почервоніння ясен
  • Біль при натисканні на ясна
  • Гній на яснах
  • Підвищення температури тіла
  • Загальна слабкість
  • Утруднення прийому їжі та розмови
  • Неприємний запах з рота

Багато хто намагається перечекати хворобу, проте інфекція може поширитися на інші тканини й тоді наслідки флюсу можуть стати зовсім непередбачуваними. 

Причини виникнення флюсу

Основна причина флюсу — це інфекція, що потрапляє в ясна різними шляхами. Наприклад, глибокий карієс, що досягає пульпи зуба, “відкриває ворота” для бактерій. Також флюс може розвинутися й під час травми ясен або зуба, чи коли залишки їжі скупчуються в ясенних кишенях, створюючи поживні умови для розмноження бактерій. 

Недостатня гігієна порожнини рота й хронічні захворювання, такі як проблеми з ЛОР-органами, також можуть провокувати розвиток флюсу. В будь-якому випадку важливо розуміти, що самолікування може призвести до гіршого, тому при перших симптомах флюсу знадобиться консультація стоматолога.

Які є стадії розвитку флюсу?

Розвиток флюсу можна розділити на декілька етапів.

  • Початкова стадія

На цьому етапі гній накопичується у тканинах навколо кореня зуба й викликає біль та набряк, а також дискомфорт під час кусання на хворий зуб. Часто це найперша ознака флюсу, яку можна помітити.

Якщо не звернутися до лікаря, запалення поширюватиметься й далі, а біль і дискомфорт тільки зростатимуть. 

  • Стадія прогресу

Гнійне запалення ясен та набряк перекидаються на сусідні тканини. Біль стає інтенсивним і може поширюватися на вилиці та підборіддя. Набряк з’являється на щоці або підборідді, а також можуть збільшитися шийні лімфовузли.

На цій стадії також формується гулька в зоні хворого зуба. З’являється сильний біль, який пульсує та посилюється під час дотику на почервонілі ясна. Може підвищитися й температура тіла. 

  • Критична стадія

На цій стадії флюс досягає свого піку. Запалення часто супроводжується проривом абсцесу, коли гній виходить назовні. Хоча це й може тимчасово зменшити біль, запальний процес триває і поширюється далі.

При цьому самолікування може бути не тільки неефективним, але й небезпечним. Тому замість гуглити, як вилікувати флюс у домашніх умовах, краще ретельно та обдумано підійти до лікування й звернутися по допомогу до стоматолога. 

Як лікувати флюс?

Отже, як взагалі лікують флюс? Весь процес складається з декількох кроків. 

  1. Діагностика. Перед тим, як лікувати флюс, стоматолог оцінить симптоми та огляне ротову порожнину, щоб визначити причину захворювання. Для цього можуть знадобитися рентгенівські знімки, щоб краще оцінити стан коренів зубів і кісток довкола.
  2. Знеболення. Для зменшення болю стоматолог може використовувати місцеву анестезію.
  3. Розкриття абсцесу. Якщо на місці запалення утворився абсцес, лікар  зробить невеликий розріз, щоб дренувати гній. Це зменшить тиск і біль.
  4. Лікування кореневих каналів. Якщо причиною флюсу стала інфекція в кореневих каналах зуба, стоматолог очистить їх і запечатає, щоб убезпечити від подальшого розповсюдження інфекції.
  5. Антибіотики. Лікар також може призначити антибіотики для боротьби з інфекцією, особливо якщо вона поширилася за межі зуба.
  6. Протизапальні ліки. Щоб зменшити запалення та біль стоматолог може призначити вам протизапальні препарати.
  7. Догляд вдома. Після процедур у клініці, важливо дотримуватися гігієни ротової порожнини, полоскати рот антисептичними розчинами і виконувати  всі рекомендації лікаря.
  8. Контрольні візити. Після лікування також можуть знадобитися додаткові візити до стоматолога, щоб переконатися, що інфекція не повернулася.

Чим полоскати ясна при нариві

Чим полоскати флюс щоб швидше прорвало? Звісно, до візиту до стоматолога можна полегшити біль від флюсу тим, що є під рукою. Й один з найкращих доступних засобів для полоскання — це вода з сіллю. Вона має антисептичні й протизапальні властивості. Сіль — те, що треба, щоб пригнітити інфекцію й швидко загоїти ранку.

Як це робити:

  • Використовуйте чисту кухонну сіль без добавок.
  • Розчиніть 1 чайну ложку солі в теплій воді (краще негарячій).
  • Полощіть ясна цим розчином 2-3 рази на день протягом 3-5 хвилин.
  • Після цього можна прополоскати рот чистою водою.

Також ефективні й відвари та настої лікарських трав, наприклад, ромашки, календули або деревію, які мають протизапальні властивості. Хоча домашні засоби можуть допомогти зняти симптоми, вони не замінюють повноцінне лікування і не дадуть вам рішення, як позбутися флюсу за день.

Чи можна вилікувати флюс у домашніх умовах

Ні, флюс не можна вилікувати в домашніх умовах. Флюс — це серйозне запалення тканин навколо зуба, яке потребує професійного лікування.

Домашні засоби тільки полегшать симптоми флюсу, але вони не можуть усунути причину запалення й зупинити розвиток ускладнень.

Чому не можна лікувати флюс у домашніх умовах:

  • Причина флюсу може бути різною. Це може бути карієс, пульпіт, періодонтит чи інші захворювання зубів. Тільки лікар може точно визначити причину, а отже й те, як прибрати флюс.
  • Флюс може супроводжуватися гнійним запаленням. Гній потрібно видалити, щоб інфекція не поширювалася далі. А це можна зробити тільки в умовах стоматологічного кабінету.
  • Флюс може викликати серйозні ускладнення. Якщо не лікувати флюс, він може призвести до абсцесу, остеомієліту або навіть сепсису — зараження крові.

Інноваційне обладнання, яке використовує наша хірургічна стоматологія, дає можливість провести точну діагностику й ефективно вилікувати флюс на будь-якій стадії.  Тож замість небезпечних експериментів з тим, чи може флюс пройти сам, довірте здоров’я своїх зубів досвідченим стоматологам VixClinic.

Попередня Наступна

Відправити повідомлення



    Send message





        Запис до дієтолога







              Запис до остеопата







                    Запись на прием. Отоларинголог





                        Запис до отоларінголога



                          Запись к стоматологу

                          Помилка: Contact form не знайдена.





                              Запис до стоматолога

                              Помилка: Contact form не знайдена.

                              Відправити повідомлення



                                Send message





                                    Запис до дієтолога







                                          Запис до остеопата







                                                Запись на прием. Отоларинголог





                                                    Запис до отоларінголога



                                                      Запись к стоматологу

                                                      Помилка: Contact form не знайдена.





                                                          Запис до стоматолога

                                                          Помилка: Contact form не знайдена.