З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
Що таке пульпіт і як його лікувати?

Що таке пульпіт і як його лікувати?

Стогіна Вікторія
12.04.2024

Пульпіт зуба часто асоціюється з неприємними відчуттями та візитами до стоматолога. Він може мати різні форми й стадії, від гострого до хронічного, й кожна з них потребує особливого підходу до лікування.

Що таке пульпіт і як його лікувати, як зрозуміти, що зуб уражений пульпітом, та які підходи й методи лікування пульпіту використовують стоматологи, розповідаємо у блозі.

Що таке пульпіт і його основні причини?

Пульпіт — це запалення зубної пульпи, внутрішньої м'якої тканини всередині зуба, що містить нерви та кровоносні судини. Пульпіт розвивається, коли бактерії проникають через карієс або тріщину в зубі та інфікують пульпу.

Це поширена проблема, яка може викликати суттєвий дискомфорт. Різкий та інтенсивний зубний біль може з'явитися раптово або посилитися під час вживання гарячих, холодних або солодких продуктів.

Основні причини виникнення пульпіту:

 • карієс: адже найчастіше пульпіт — це і є ускладнення нелікованого карієсу, коли бактерії проникають через емаль і дентин до пульпи, викликаючи запалення;

 • травми: пошкодження зуба, такі як сколи або тріщини, пропускають бактерії до пульпи й провокують запалення;

 • неправильне стоматологічне лікування: іноді пульпіт може розвинутися через неправильно встановлену пломбу або інші стоматологічні процедури;

 • екстремальні температури: вплив дуже високих або низьких температур може пошкодити пульпу зуба.

Симптоми та ознаки пульпіту?

Коли пульпа запалюється, це може викликати низку симптомів, які не варто ігнорувати. Адже якщо не лікувати пульпіт, він розвинеться у періодонтит — запалення зв’язки, що фіксує зуб на місці.

З найбільш поширених симптомів пульпіту можна виокремити:

 • гострий біль: він може бути дуже сильним й таким, що “пульсує” або “стріляє”. Його може посилювати вживання гарячих або холодних напоїв та їжі;

 • постійний біль: він не зникає без лікування;

 • підвищена чутливість: зуб може стати особливо чутливим до температурних змін або навіть до дотиків;

 • зміна кольору: зуб може потемніти або змінити колір через відмирання нервів всередині. Тоді знадобиться лікування нерва зуба;

 • набряк ясен: біля хворого зуба набрякають ясна, що й свідчить про інфекцію;

 • підвищення температури тіла: у деяких випадках температура тіла може підвищитися до субфебрильних показників (37 градусів).

Діагностика пульпіту

Перший крок у діагностиці пульпіту це визначення симптомів, на які скаржаться пацієнти. Найчастіше це гострий зубний біль, збільшення чутливості зуба й набряк або почервоніння ясен навколо ураженого зуба.

Для точної діагностики пульпіту стоматологи використовують низку різноманітних методів:

 • перкусію – легке постукування по зубу, що визначає його чутливість;

 • термічні тести – використання холоду або тепла для перевірки реакції м’якої тканини зуба;

 • електричні тести – стоматолог використовує пристрій, який посилає електричний струм через зуб, й таким чином перевіряє реакцію пульпи;

 • рентгенографію – вона виявляє зміни в кістковій тканині, які можуть бути пов'язані з пульпітом.

Методи лікування пульпіту

Те, як лікують пульпіт, залежить від стадії захворювання, тож процес може включати видалення ураженої частини пульпи, медикаментозне лікування, а в деяких випадках – видалення зуба.

Сучасна стоматологія пропонує кілька методів того, як лікувати пульпіт, кожен з яких має свої особливості та переваги.

Консервативний метод лікування пульпіту ефективний на початкових стадіях. Цей метод зберігає пульпу зуба, включаючи видалення лише пошкодженої тканини. Для такого лікування стоматолог також використовує спеціальні пасти, які мають антибактеріальний ефект і відновлюють мінеральний баланс. Лікар встановлює тимчасову пломбу, яку через деякий час замінюють на постійну.

Ендодонтичне лікування застосовують, коли запалення пульпи поширилося на кореневі канали й лікар діагностував запалення зубного нерва. Стоматолог видаляє уражену пульпу з кореневих каналів, очищає та заповнює їх спеціальним матеріалом, щоб інфекція до них не потрапляла, та пломбує їх. Також на зуб можуть встановити пломбу або коронку.

Рекомендації щодо догляду за зубами після лікування пульпіту

Після лікування пульпіту важливо дотримуватися правильного догляду за порожниною рота, щоб пролікований зуб швидко загоївся й проблема не повторилася.

 • Чистьте зуби м'якою зубною щіткою двічі на день та використовуйте зубну нитку для видалення залишків їжі між зубами.

 • Уникайте дуже гарячих або холодних напоїв, а також їжі з високим вмістом цукру, кислотами та спеціями, які можуть подразнювати зуби, викликати біль або дискомфорт.

 • Полоскання рота теплим содово-сольовим розчином зменшить запалення й біль. Також можна використовувати відвари з шавлії або ромашки — вони заспокоять запалені ясна.

 • Відвідуйте стоматолога для контролю стану зубів. Так ви вчасно виявите будь-які ознаки рецидиву захворювання.

 • Збалансоване харчування, багате на вітаміни та мінерали, зміцнить загальне здоров'я зубів і ясен.

Догляд за зубами після лікування пульпіту — це не тільки профілактика повторного захворювання, а й збереження здоров'я всієї порожнини рота.

Що робити, якщо болить зуб після лікування пульпіту?

Перш за все, важливо звернутися до стоматолога, який оцінить ситуацію і визначить причину болю. Його може викликати запалення, яке ще не вдалося повністю усунути, або тимчасова реакція на лікування.

А ці декілька порад допоможуть полегшити біль.

 • Скористайтеся нестероїдними протизапальними препаратами, такими як “Ібупрофен”. Вони допоможуть зменшити біль і запалення.

 • Прикладання холодних компресів до щоки зменшить набряк та біль.

 • Полоскання теплою солоною водою заспокоїть запалену зону й очистить ротову порожнину від бактерій.

 • Відвідайте стоматолога, особливо якщо біль не проходить або погіршується.

У VixClinic висококваліфіковані лікарі-стоматологи використовують сучасні методи лікування пульпіту. Для клініки важливе не лише ефективне, але й комфортне лікування. Тому VixClinic впроваджує інноваційну стоматологію, яка мінімізує біль і дискомфорт під час процедури й після неї. Це можливо завдяки сучасному обладнанню та матеріалам, а також індивідуальному підходу до кожного пацієнта.

Профілактичні візити у VixClinic, вчасне звернення до фахівців і правильний догляд за зубами вбережуть від багатьох проблема зі здоров'ям порожнини рота.
Записатися на консультацію чи лікування пульпіту — Київ це, чи околиці міста, зручно на сайті VixClinic у будь-який час.

Попередня Наступна

Відправити повідомлення

  Send message

    Запис до дієтолога

     Запис до остеопата

       Запис до отоларінголога

        Запис до стоматолога

         Дитяче відділення

         Відправити повідомлення

          Send message

            Запис до дієтолога

             Запис до остеопата

               Запис до отоларінголога

                Запис до стоматолога

                 Дитяче відділення