З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
З 9:00 до 20:00
м. Київ, вул. К. Малевича, 86-Г
Болить зуб мудрості. Це норма чи ні?

Болить зуб мудрості. Це норма чи ні?

Стогіна Вікторія
06.06.2024

Зуби мудрості, також відомі як “вісімки”, можуть стати причиною багатьох неприємностей. Біль, набряк, запалення — це лише деякі з симптомів, що супроводжують прорізування цих зубів. Але чи завжди це норма?

Тож поглянемо, чи потребує ваш хворобливий зуб мудрості пильної уваги стоматолога чи біль мине самостійно. І взагалі, як зрозуміти, що росте зуб мудрості?

Зуб мудрості — навіщо він потрібен?

Зуб мудрості — це останній зуб, який прорізується у дорослих зазвичай між 17 та 25 роками. Його поява може бути болісною для багатьох, але чи завжди це нормально і як болить зуб мудрості?

Зуби мудрості були корисними нашим предкам, які вживали грубу їжу, адже її потрібно було додатково пережовувати. Також історично такі зуби вважалися природним “запасним” набором, який можна було використовувати, коли інші зуби зношувалися або випадали. 

Сьогодні ж, коли дієта суттєво змінилася й з’явилася стоматологічна гігієна та догляд за порожниною рота, зуби мудрості стали не тільки частою причиною болю, а й незручностей. 

Еволюція зменшила розмір нашої щелепи, а тому для зубів мудрості часто просто не вистачає місця. Це стає причиною їхнього неправильного росту, викликає біль та інфекції.

Тож для чого потрібен зуб мудрості? Відповідь неоднозначна. Для декого “вісімки” не створюють жодних проблем і служать як додаткові жувальні зуби. Для інших — це джерело хронічного дискомфорту і навіть серйозних ускладнень, які вимагають хірургічного лікування. 

Чому болить зуб мудрості?

У зуба мудрості досить складний процес прорізування, адже на його шляху багато перешкод. До того ж зуб мудрості росте дуже повільно, тому прорізування може розтягнутися на 2-3 роки й супроводжуватися періодичними спалахами болю. 

Зрештою причин для болю зуба мудрості може бути більш ніж достатньо:

 • Мало місця, адже сучасна щелепа менша, ніж була у наших предків. В таких умовах зуб мудрості часто росте під неправильним кутом або в неправильному напрямку. Защемлення такого зуба між сусідніми зубами або яснами викликає біль і запалення.
 • Ретенція, коли зуб мудрості не може прорізатися повністю через ясна, викликаючи набряк, біль при ковтанні, а іноді навіть підвищення температури. Інфекції й виразки на яснах також можуть бути причиною болю, особливо якщо зуб мудрості частково прорізався і створив “кишеню”, де накопичуються залишки їжі та бактерії.
 • Недостатній догляд, адже зуби мудрості не завжди вдається ретельно почистити через незручне розміщення. Тому такі зуби більше схильні до карієсу й інших стоматологічних хвороб, що викликають біль. 

Як зрозуміти, що болить зуб мудрості?

Оскільки зуби можуть боліти по-різному, як зрозуміти, що болить зуб мудрості? Звісно, такий біль може бути гострим або пульсувати, посилюватися під час жування або вживання гарячої чи холодної їжі. Симптоми, які можуть супроводжувати біль від зуба мудрості, також включають: 

 • запалення і набряк ясен, складнощі з жуванням на боці, де росте зуб, або стає боляче просто відкривати рота. У деяких випадках біль може віддавати в горло, голову або вухо, що ще більше ускладнює діагностику;
 • характерний біль під час натискання на щоку біля зуба або в тому місці, де він росте. Він часто супроводжується набряком і підвищеною чутливістю шкіри;
 • загальне нездужання: підвищена температура й збільшення лімфовузлів, адже так організм реагує на запалення;
 • запалення зубів мудрості та ясен навколо (перикороніт). Ясна пухнуть, червоніють та кровоточать.

За таких симптомів важливо звернутися до стоматолога для діагностики й визначення оптимального плану лікування.

Болить зуб мудрості — що робити?

Коли зуб мудрості вирішує заявити про себе, це може стати досить болючим досвідом. Тому перше і найважливіше — зверніться до стоматолога. Лікар оцінить ваш стан і визначить, чому болить зуб мудрості й чи потрібно його видаляти. Якщо видалення зубів необхідне, стоматолог обговорить з вами процедуру і подальший догляд ротової порожнини. 

А тимчасово полегшать біль у домашніх умовах декілька перевірених методів. Один із них — це полоскання рота сольовим розчином. Цей простий та ефективний спосіб зменшить запалення і біль. Полощіть рот протягом 30 секунд таким розчином, а потім виплюньте. Повторюйте кілька разів на день.

Інший домашній засіб — це олія гвоздики, яка має антибактеріальні та протизапальні властивості. Нанесіть кілька крапель на ватяний тампон і прикладіть його до хворого зуба, тримайте до зменшення болю, а потім зніміть.

Коли нестерпно болить зуб мудрості, що робити, якщо домашні засоби не полегшують стан? Якщо біль стає гострішим, стає важко відкривати рот або з’явилися ознаки ускладнень чи інфекції, терміново зверніться до стоматолога. 

Видаляти чи ні — ось у чому питання

Коли мова заходить про здоров’я зубів, ми часто зіштовхуємося з дилемою: чи потрібно видаляти зуб мудрості, якщо він не болить, чи намагатися його зберегти? Це питання може викликати багато сумнівів і тривоги. Проте стоматологи VixClinic рекомендують не поспішати з рішенням, адже кожен випадок індивідуальний. 

Навіть при незначному болі найкраще рішення — консультація стоматолога. Ми оцінимо ситуацію і надамо персональні рекомендації з догляду чи лікування. Адже якщо зуб мудрості не викликає проблем, його можна залишити. Інакша ситуація — коли він провокує хронічний біль, інфекції або впливає на інші зуби. 

Стоматологи VixClinic допоможуть прийняти рішення, що робити з зубом мудрості, та зважити всі “за” і “проти”. Наші спеціалісти нададуть повну інформацію про стан здоров’я зубів та можливості, які пропонує сучасна стоматологія. Ми завжди готові допомогти зробити вибір, надати висококваліфіковану допомогу й підтримку.

Тож поки еволюція не розпорядилась інакше, ми повинні ладнати з цими загадковими зубами мудрості, які стали частиною нашої історії.

Попередня

Відправити повідомлення

  Send message

    Запис до дієтолога

     Запис до остеопата

       Запис до отоларінголога

        Запис до стоматолога

        [contact-form-7 404 "Не знайдено"]

        Відправити повідомлення

         Send message

           Запис до дієтолога

            Запис до остеопата

              Запис до отоларінголога

               Запис до стоматолога

               [contact-form-7 404 "Не знайдено"]